SZKOŁA
ŻYCIE SZKOŁY
75-LECIE SZKOŁY
DZIENNIK
BIP
ENGLISH VERSION





     
AKTUALNOŚCI - ROK SZKOLNY 2018/2019



UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019



19 czerwca 2019 r. w auli szkolnej odbyło się zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Uroczystość rozpoczęło przemówienie pana dyrektora Zenobiusza Kajdy, na temat poszukiwania dobra w świecie i umiejętności odróżniania go od zła, połączone z życzeniami pięknych i bezpiecznych wakacji. Następnie społeczność rzeszowskiego plastyka pożegnała nauczycieli historii oraz kowalstwa i metaloplastyki, kończących pracę w naszej szkole. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie uczniom świadectw z wyróżnieniem, dyplomów, nagród i podziękowań. Dopełnieniem zakończenia roku była prezentacja multimedialna przygotowana przez klasę I A LP, przypominająca najważniejsze wydarzenia szkolne minionego roku i spotkania uczniów z nauczycielami i wychowawcami, na korytarzach i w salach, przepełnione uśmiechami, kwiatami i radością związaną z rozpoczęciem wakacji.













W dniu 30 maja 2019 w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych im. P. Michałowskiego w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy przeglądu wyróżnionych prac dyplomowych, Biennale 2019. Prace prezentowały szkoły plastyczne makroregionu południowo - wschodniego z Krakowa, Tarnowa, Jarosławia, Krosna, Nowego Wiśnicza, Kielc, Leska, Nowego Sącza, Zakopanego i Rzeszowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: mgr Jolanta Chliszcz - Naczelnik Wydziału ds. Nadzoru Pedagogicznego Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, JE ks. Biskup Edward Białogłowski, dyrektor BWA w Rzeszowie - Piotr Rędziniak, dyrektorzy i nauczyciele szkół biorących w przeglądzie oraz dyrektor Jacek Kawałek, który wygłosił wykład pod tytułem: "Pięcioletnie liceum sztuk plastycznych. Tradycje i wyzwania". Wydarzeniu towarzyszył koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, przygotowany przez p. Adriannę Sawę oraz p. Macieja Wąsacza.















SZLAKIEM ARTYSTYCZNYCH INSPIRACJI...



W dniu 14 maja odbyła się szkolna wycieczka do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie oraz do Zamku Krzyżtopór, w której udział wzięli uczniowie klasy III OSSP oraz klasy: IB, IIA, IIIB, VOSSP ze specjalizacji ceramika artystyczna. W Żywym Muzeum Porcelany uczniowie mieli możliwość poznania technologii oraz poszczególnych etapów produkcji wyrobów porcelanowych, od projektu po gotowy wyrób, poczuć i zrozumieć jak powstają porcelanowe dzieła sztuki oraz wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Ciekawą atrakcją był 22 metrowy stary piec do wypału porcelany, do wnętrza, którego można było wejść i obejrzeć film o historii ćmielowskiej manufaktury. Uczniowie zwiedzili również wystawy mieszczące się w Galerii Muzeum min. wystawę starej porcelany, galerię obrazów i ikon malowanych na porcelanie, wystawę Lubomira Tomaszewskiego, polskiego projektanta ceramiki i rzeźbiarza. Wyjątkowym i tajemniczym obiektem w programie wycieczki były również ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, dawniej była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu, obecnie jest zabytkiem klasy międzynarodowej.











Absolwent naszej szkoły, Adrian Krupa został zwycięzcą 10 edycji prestiżowego konkursu dla młodych projektantów Fashion Design Awards.

GRATULUJEMY!










Zespół Szkół Plastycznych ogłasza nabór na wolne stanowisko Inspektora ds. BHP
więcej szczegółów: pobierz






VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy


21 maja 2019 roku nasi uczniowie: Kosior Katarzyna, Salach Weronika, Szwajkowska Alicja wzięli udział w finale VI Powiatowego Konkursu Przyrodniczego. Temat tegorocznej edycji to "15 lat w Unii Europejskiej" Pierwszy etap konkursu, który odbył się w marcu, miał formę elektronicznego testu, natomiast pierwsza część finału rozpoczęła się quizem wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Zespoły w ustalonym czasie odpowiadały na takie same pytania. Dzięki ogromnej wiedzy o unii, nasi gimnazjaliści zakwalifikowali się do finału. W drugiej części konkursu najlepsze drużyny musiały wykazać się szczegółową wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej: na podstawie mapy synoptycznej opisać pogodę, podać nazwy stolic, państwa sąsiadujące, dominującą religię, pasma górskie oraz główne rzeki. Ostatnie zadanie polegało na uzupełnieniu podanego tekstu nazwami miast, które podróżnik Roberto odwiedził podczas swojej podróży po krajach europejskich. Rywalizujące zespoły wykazały się dużą wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej. Uczniowie rzeszowskiego plastyka zajęli drugie miejsce! Gratulujemy sukcesu! Opiekunem uczniów była nauczycielka biologii, pani Aneta Dąbrowska.








Zakończenie Roku Szkolnego tegorocznych Maturzystów
połączone z Wernisażem pt. Dyplomy 2019



W dniu 26 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączona z Zakończeniem Roku Szkolnego Tegorocznych Maturzystów. Uroczystości zostały przygotowane przez klasy: III A, III B oraz V OSSP. Dzień ten był znakomitą okazją, by uzmysłowić sobie rolę i znaczenie takich słów jak: Patriotyzm i Ojczyzna. Uczniowie swoim wystąpieniem przybliżyli społeczności szkolnej i zaproszonym Gościom znaczenie wydarzeń z 3 maja 1791 r. i wytłumaczyli dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. O doniosłości chwili świadczyła również obecność sztandaru szkoły. Na uroczyste pożegnanie Maturzystów złożyły się m.in. wystąpienie dyrektora szkoły pana Zenobiusza Kajdy i wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz nagród. W dobry humor wprawiły nas klasy przedmaturalne, które w części artystycznej spotkania przedstawiły zebranym, quiz wiedzy o szkole. Drodzy Absolwenci życzymy Wam: zdanej matury, samych sukcesów w dalszych etapach edukacyjnych oraz satysfakcji w życiu osobistym!!!
















Profilaktyka CZERNIAKA

znamieznamje

akademiaczerniaka







Bal Karnawałowy 2019
Lata 80. w rytmie Disco

W ten szczególny wieczór nasza szkoła była pełna neonowych kolorów, szalonych fryzur, błysku i odważnych kreacji lat 80. Klimat czasów podkreślała muzyka w wykonaniu Madonny, Davida Bowie, ABBY, Cyndi Lauper, Queen, Michaela Jacksona, Kombi, Maanamu i wielu innych gwiazd. Z łezką w oku wspominamy kolejny Bal Szkolny, który odbył się w naszej szkole 31 stycznia 2019 roku. Tym razem energii dodawał nam rytm Disco lat 80. Dzięki przygotowanym przez klasy II A, II B i IV OSSP dekoracjom i scenografii, przenieśliśmy się w czasie do lat 80. i czuliśmy się jak gwiazdy słynnych teledysków, które mimo upływu czasu każdy z nas zna i podziwia. Talenty plastyczne, wokalne i taneczne uczniów zostały docenione przez konkursowe jury, które spośród uczestników balu wyłoniło najwspanialsze kreacje i najbardziej pomysłowe przedstawienia klasowe (I miejsca gratulujemy klasie II A). Tegoroczny Bal Szkolny, jak każdy poprzedni w wieloletniej tradycji szkoły, pozostanie na długo w naszej pamięci. Już od dziś rozpoczynamy odliczanie dni do kolejnego.










WYSTAWA 2nd Art & Science:
Sztuka Bioróżnorodności

17 stycznia w Galerii Miejskiej ZSP odbył się wernisaż wystawy 2nd Art & Science: "Sztuka Bioróżnorodności". To już druga edycja projektu Art & Science, inicjującego interakcję środowiska biologów molekularnych i artystów. Prezentowane prace powstały podczas sympozjum artystycznego i warsztatów, które odbyły się w Boskiej Dolinie k. Rzeszowa w dniach 30 września - 5 października 2018 r. Wernisaż otworzył prof. Marek Olszyński, prodziekan Wydziału Sztuki i Instytutu Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ekspozycję prezentowaną na wernisażu tworzy 50 prac autorstwa pracowników, studentów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytutu Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy, która będzie czynna do 24.02.2019 r. Wernisażowi towarzyszyło spotkanie z Nikodemem Szpunarem, absolwentem Zespołu Szkół Plastycznych im. P. Michałowskiego w Rzeszowie oraz Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP.Spotkanie wzbogaciły projekcja prac oraz wykład na temat powstawania projektu oraz współpracy projektanta z zakładami przemysłu meblowego. Nikodem Szpunar jest laureatem wielu konkursów, jego prace były obecne na targach designu w Polsce i na świecie, między innymi w Nowym Jorku, Berlinie czy Hong Kongu, a ostatnio został wyróżniony przez Arena Design tytułem Projektanta Roku 2019 . Serdecznie gratulujemy!











JASEŁKA 2018

21 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Plastycznych odbyło się spotkanie jasełkowe dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie klasy I B, pod opieką wychowawcy - Tomasza Samagalskiego, wprowadzili zebranych w świąteczny klimat, przedstawiając w formie pantomimy widowisko pt. Ach, co za noc!. Przedstawienie przygotował Nikodem Trojnar, a w role wcielili się następujący uczniowie:

Aleksandra Cierpisz - Maryja
Józef - Joanna Rut - Józef
Nikodem Trojnar - Gawędziarz
Emilia Mądro, Ewa Mularz, Olga Grabecka, Izabela Zielińska - mieszkańcy miasta
Mateusz Kąkol - Herod
Martyna Czachor - Anioł
Natalia Cieleń, Kornelia Ożóg - Pasterze
Wiktoria Kuźniar - Gwiazda
Wiktoria Kołtun, Katarzyna Sidor, Aneta Małek - Mędrcy


Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była Maja Kuras.

Oryginalna forma przedstawienia bardzo spodobała się widzom, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.







XI MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY
Dzieła mistrzów inspiracją współczesnej fotografii

Nasza uczennica, pod kierunkiem nauczyciela prowadzącęgo Pawła Olearki,
Anna Ślęzak zdobyła III nagrodę w kategorii 20-25 lat - gratulujemy !!!








OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA PCK

Katarzyna Sidor zajęła 6 miejsce etapu rejonowego XXVII Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, która odbyła się 14 grudnia 2018r. w świetlicy internatu Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie.

Olimpiada Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.

Uczennica kl. 1B LP podczas etapu szkolnego (29 listopad 2018r.) uzyskała najwięcej punktów z testu, pokonując tym samym aż 20 uczniów naszej szkoły. Warunkiem uczestniczenia w kolejnym etapie konkursu było przygotowanie i przeprowadzenie wydarzenia sportowego. Kasia z pomocą nauczycieli przeprowadziła zajęcia gier i zabaw z klasami 1A LP, 1B LP oraz 3B LP. Kolejny gry i zabawy okazały się dobrym pomysłem na aktywne spędzanie czasu wolnego dla każdego - niezależnie od wieku, płci czy sprawności fizycznej. Uczennica podkreślała, że dobra gra zawiera elementy współzawodnictwa, ale wtedy jest ono ważne, gdy potęguje radość uczestników gry, a nie dzieli na lepszych czy gorszych. Gry i zabawy mogą także pomóc w budowaniu wspólnoty ludzi i co najważniesze - uczestnictwo jest ważniejsze od obserwowania. Uczniowie brali udział w dotąd nieznanych dla nich zabawach, takich jak: "skoczne", "papier, kamień, nożyce", "labirynt", "mnich", a także przypomnieli sobie dzieciństwo, grając w "gumę".

Za przeprowadzenie etapu szkolnego oraz przygotowanie uczennicy do etapu rejonowego Olimpiady odpowiedzialni byli nauczyciele: Aneta Dąbrowska i Katarzyna Tittinger.










PRELEKCJA W RAMACH PROJEKTU SPOŁECZNEGO
TIME MACHINE JA I DZIADKOWIE NA WSPÓLNEJ ŚCIEŻCE

W dniu 28.11.2018 naszą szkołę odwiedziła grupa uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie i Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie. Przedstawiła ona bardzo ciekawą prelekcję pt. Ja i Dziadkowie na wspólnej ścieżce. Uczniowie opowiedzieli o tym jak zmieniło się życie młodzieży na przestrzeni lat. Przygotowali oni pokaz mody PRL-u, mini koncert na żywo i ciekawą prezentację. Cieszymy się, że nasza młodzież mogła wziąć udział w tak ciekawej prelekcji.






BHUMI DALIA, STYPENDYSTKA POLSKO - AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI FULBRIGHTA,
Z WIZYTĄ W PLASTYKU

W dniu 22 listopada gościliśmy w naszej w naszej szkole stypendystkę fundacji Fulbrighta, której misją jest rozwijanie i wzmacnianie współpracy naukowej i kulturalnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. W przeddzień amerykańskiego Święta Dziękczynienia (Thanksgiving Day) pani Bhumi Dalia przybliżyła uczniom klasy IA LP oraz mieszkańcom internatu elementy historii, tradycji i obyczajów Stanów Zjednoczonych oraz podzieliła się ciekawostkami związanymi z jej miastem rodzinnym - Seattle, kolebką takich firm jak Microsoft, Boeing oraz Starbucks. Była to nie tylko wyśmienita lekcja historii oraz kulturoznawstwa, ale także doskonała sposobność sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Po spotkaniu mieszkanki internatu oprowadziły naszego gościa po szkole, pokazując wystawy prezentujące dorobek artystyczny uczniów, pracownie malarstwa i ceramiki. Na koniec pani Bhumi Dalia odwiedziła szkolną aulę i obejrzała tegoroczną wystawę prac uczniowskich przygotowanych z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej.









Zachęcamy uczniów klas I LP i klasy IV OSSP do udziału
w Wewnątrzszkolnym Konkursie Języka Angielskiego.




Regulamin konkursu




Religia bez sztuki staje się dogmatem. A sztuka bez ducha religii zmienia się w dekorację, pustą formę. Obie te sfery ludzkiego ducha są sobie wzajemnie potrzebne: próbują wyrazić to, co niewyrażalne

Krzysztof Niedałtowski



Dni Kultury Chrześcijańskiej uroczyście świętowaliśmy w naszej szkole 20 listopada 2018 r. Stulecie Odzyskania Niepodległości nakreśliło tematykę tegorocznych obchodów: Bóg, honor, ojczyzna. Wariacje na temat stały się podstawą doboru dzieł na wystawę artystów - pedagogów, którą zaaranżowano specjalnie z tej okazji. One to również stały się kanwą uczniowskich prac konkursowych. Spośród wielu z nich jury, pod przewodnictwem Leszka Kuchniaka - kuratora wystawy, nagrodziło uczennice:

Ewę Ziaję - GRAND PRIX
Izabelę Krylę - I NAGRODA
Karolinę Korab - II NAGRODA
Monikę Czapkę - III NAGRODA
Kingę Bednarz - WYRÓŻNIENIE
Kalinę Radomską - WYRÓŻNIENIE

Ksiądz Franciszek Sikora, wprowadzając w tematykę tegorocznej wystawy, mówił:

Kim bylibyśmy my Polacy, gdybyśmy nie wierzyli w życie po śmierci, nie wierzyli w nieśmiertelną duszę, nie jednoczyli się na modlitwie w naszych wielkich sanktuariach, kościołach, rodzinach, czy osobiście rano i wieczór? Bylibyśmy ludźmi bez Boga. Kim bylibyśmy my Polacy, gdybyśmy kolaborowali z mocarstwami ościennymi nie będąc wierni naszej Ojczyźnie? Bylibyśmy ludźmi bez Honoru. Kim bylibyśmy my Polacy, gdybyśmy nie dbali o dobro naszego Państwa, o naszą niepodległość? Bylibyśmy ludźmi bez Ojczyzny, bezkształtnym zlepkiem grup multikulturowych bez konkretnej tożsamości. Bóg, Honor, Ojczyzna - te wartości tworzą z nas niepowtarzalne dzieło Boże: Polaków o wielkich sercach zdolnych przetrwać niejedną zawieruchę wojenną, polityczną czy kulturową.

Niech te Dni Kultury Chrześcijańskiej umocnią w nas te trzy wartości, ugruntują nas w wierności Bogu i Ojczyźnie. Niech młodzi, którzy tworzą te dzieła, kształtują swego ducha w naszych religijnych, patriotycznych, narodowych wartościach. Jeszcze polska nie zginęła kiedy my żyjemy z Bogiem, honorowo w naszej ojczyźnie.


Dyrektor ZSP p. Zenobiusz Kajda, wprowadzając w tematykę uroczystości, powitał znamienitych gości: Pana Jerzego Cyprysia - wiceprzewodniczącego Sejmiku Podkarpackiego, Panią Lucynę Podhalicz - Wicewojewodę Podkarpackiego, Księdza Pawła Batorego - dyrektora Muzeum Diecezjalnego, Pana Jacka Kawałka - emerytowanego wicedyrektora ZSP, Księdza Wojciecha Bobera - proboszcza parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie, Panią Jolantę Niżańską - dyrektor ZSM nr 1 w Rzeszowie oraz Panią Bożenę Pasiekę - dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Wicedyrektor ZSP p. Sebastian Łańcucki wraz z księdzem Franciszkiem Sikorą przedstawili zebranym temat i wyniki konkursu plastycznego. Jak co roku Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie uświetnił obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wysłuchaliśmy koncertu chóru pod kierunkiem Pani Małgorzaty Walkiewicz oraz uczniowskiego trio instrumentalnego. Sztuka, która łagodzi obyczaje i tym razem pozwoliła nam wszystkim na odrobinę wytchnienia i refleksję o świecie, w którym tylko ona potrafi łączyć sferę sacrum i profanum.








Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie


Ta myśl naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II stała się przewodnim motywem obchodów 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które miały miejsce w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. 9 listopada 2018 dyrekcja, grono pedagogiczne oraz społeczność uczniowska uczestniczyli w spektaklu żywej lekcji historii, dotyczącej odzyskania przez nasz kraj niepodległości, przygotowanej przez Danutę Dworak - nauczyciela historii. Występ uczniów miał na celu nakreślenie i przybliżenie wydarzeń z okresu 123 lat walki Polaków o suwerenną Ojczyznę, uświadomienie wszystkim, że musimy pamiętać o ważnych dla polski wydarzeniach historycznych. Mimo woli sięgamy do tych czasów po naukę dla siebie, po mądrość tak potrzebną dla tworzenia przyszłości. W czasie występu zostały przedstawione poruszające teksty literackie, patriotyczna poezja i muzyka. Całość dopełniała scenografia zawierająca patriotyczną symbolikę oraz tematyczna wystawa obrazów namalowanych przez uczniów ZSP. Spektakl wyzwolił emocje i poruszył wyobraźnie obecnych, zwłaszcza tych z młodego pokolenia, którzy zrozumieli, że walka Polaków o niepodległość była jednym z przełomowych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę prawdziwej wolności. W akademii uczestniczyli uczniowie z klas : III ossp , V ossp ,IA Lp ,IB lp ,IIA lp ,IIB lp ,IIIA lp.


Umarłych wieczność dotąd trwa,
Dokąd pamięcią im się płaci












Wiktoria Miąso siódmą skoczkinią wzwyż na świecie!

Uczennica klasy 2b lp Wiktoria Miąso zajęła wysokie, siódme miejsce w skoku wzwyż podczas 3. Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Buenos Aires 2018r. Na ostateczną pozycję Wiktorii złożyły się rezultaty uzyskane w dwóch konkursach, w których skoczyła kolejno 174 i 179cm. Pomimo tego, że występ uczennicy był jej debiutem na imprezie światowej rangi, zawodniczka trenująca na co dzień w sekcji lekkiej atletyki Resovii, osiągnęła wynik zaledwie o 1 cm gorszy niż jej rekord życiowy.
Trzytygodniowy pobyt reprezentacji Polski w Buenos Aires, oprócz sportowej rywalizacji, obfitował także w inne atrakcje. Zawodnicy brali udział m.in. w forum zorganizowanym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski pod nazwą: "Olimpism in Action". Prezentowane wykłady obejmowały takie tematy jak równouprawnienie, rasizm czy doping w sporcie.
Młodzi sportowcy mieli również czas na zwiedzanie stolicy Argentyny i tym samym poznanie kultury i sztuki Buenos Aires.
Gratulujemy sukcesu!






Wycieczka do Sanoka

W dniu 17.10.2018 roku odbyła się programowa wycieczka do Sanoka klas IA i IB Liceum Plastycznego. Uczniowie zwiedzili Muzeum Etnograficzne - Skansen, gdzie mieli okazję zobaczyć zabytki architektury ludowej grup etnicznych zamieszkujących w przeszłości południowo-wschodnią część Polski oraz poznać ich tradycje. Zwieńczeniem wizyty w Skansenie był plener rysunkowy.
Kolejnymi punktami wycieczki były: wizyta w pracowni artysty malarza Sylwestra Stabryły oraz odwiedzenie wystawy prac malarskich Magdaleny Suszek-Bąk w sanockiej galerii BWA. W Muzeum Historycznym miasta Sanoka młodzież zobaczyła jedną z najpiękniejszych w Polsce kolekcji sztuki cerkiewnej i poznała jej historię. Główną atrakcją wycieczki okazała się wizyta w galerii Zdzisława Beksińskiego
Pełna relacja fotograficzna z wycieczki umieszczona została na szkolnym Instagramie.





Prezentacje klas pierwszych

W dniu 16.10.2018 roku odbyła się prezentacja klas pierwszych Liceum Plastycznego. Klasa I A zaprezentowała scenkę z życia pierwszoklasisty Plastyka, który przypadkowo znajduje książkę przedstawiającą historię powstania sztuki i ewolucję jej różnych dziedzin, począwszy od rysunku i malarstwa poprzez kowalstwo i rzeźbę, po grafikę komputerową.
Klasa I B swoją prezentację osadziła we współczesnej konwencji programów telewizyjnych typu talent show, przedstawiając proces tworzenia dwóch wielkich dzieł malarskich - "Damy z gronostajem" Leonadra da Vinci i "Stworzenia Świata" Michała Anioła.








XXII Regionalny Konkurs Recytatorski o "Skrzydło orle"

Alicja Szwajkowska - uczennica klasy III OSSP i Krystian Furman - uczeń 2A LP, pod opieką polonistki Katarzyny Płoszaj - Kloc reprezentowali naszą szkołę w 22. edycji konkursu o "Skrzydło Orle", którego celem jest ożywianie wspomnień i upamiętnianie sukcesów polskiego lotnictwa. Grono konkursowiczów zaprezentowało wiersze, fragmenty prozy oraz własne wypowiedzi przed profesjonalnym jury oraz pilotami - seniorami.




Dzień Edukacji Narodowej

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

12 października 2018r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, który jest świętem wszystkich pracowników oświaty. Swoją obecnością zaszczycili Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego szczególni goście, tacy jak pan dr inż. Mieczysław Janowski były senator RP, poseł do Parlamentu Europejskiego, prezydent miasta Rzeszowa w latach 1991 -1999 oraz artyści Pracowni nr 14 Druku Płaskiego i Litografii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego panie: Kamila Bednarska i Paulina Dębosz oraz profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego pani Joanna Janowska - Augustyn.
Były kwiaty, nagrody, uśmiechy, słodkie babeczki, serdeczne życzenia, momenty refleksji nad wciąż zmieniającą się szkołą, upływającym czasem i niezwykłą rolą nauczycieli w edukacji młodzieży. W ramach podziękowania, wszystkim pedagogom i pracownikom, za trud włożony w nauczanie i wychowanie, klasa III Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, przy wsparciu wychowawcy klasy pani Ewy Wróbel, przygotowała niesamowite przedstawienie, w którym gimnazjaliści wcielili się w swoich nauczycieli i w sposób niezwykle uroczy, żartobliwie i z klasą, zaprezentowali sposób w jaki ich postrzegają.
Zwieńczeniem uroczystego dnia było wyjście do kina na film pt. Dywizjon 303, po projekcji którego, reprezentant Instytutu Pamięci Narodowej opowiedział o historii lotnictwa w Polsce podczas II wojny światowej i powstaniu Dywizjonu 303 na ziemiach brytyjskich.









ODZNACZENIA, MEDALE I NAGRODY DLA NAUCZYCIELI
Zespołu Szkół Plastycznych im. P. Michałowskiego w Rzeszowie

W dniu 10 października 2018 roku, w sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie obyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych i medali resortowych dla nauczycieli szkół artystycznych. Pedagodzy naszej szkoły, pan Jan Krawiec nagrodzony został Złotym Medalem za Długoletnią Służbę przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zaś pan Kazimierz Nałęcz otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji pod adresem: cea-art.pl




Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, jak co roku, odbyło się uroczyste wręczenie nagród Prezydenta Miasta Rzeszowa. W tym roku nagrodą uhonorowanych zostało dwoje nauczycieli Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie im. P. Michałowskiego: wieloletni pracownik, nauczyciel snycerstwa, pan Kazimierz Nałęcz oraz polonistka, pani Katarzyna Płoszaj - Kloc. Uroczystość miała miejsce w budynku Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, na którego scenie, po części oficjalnej, bawił gości zespół pieśni i tańca ludowego - Rudki.





Komisja zatwierdzająca tematy dyplomów

W miesiącu październiku br. odbyły się komisje zatwierdzające tematy prac dyplomowych uczniów klas VI OSSP, IV A LP i IV B LP. Uczniowie przedstawiali swoje propozycje tematów dyplomów ze specjalności: projektowanie graficzne oraz z form użytkowych: aranżacja wnętrz, kowalstwo artystyczne i metaloplastyka, snycerstwo, ceramika.





Wiktoria leci do Buenos Aires!


1 października 2018r. w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszaawie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji olimpijskich dla reprezentantów Polski na III Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Buenos Aires 2018.
Zawodnicy, trenerzy oraz opiekunowie tradycyjnie wzięli udział w zaprzysiężeniu stając się oficjalnie członkami Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej Buenos Aires 2018, a także złożyli swoje podpisy na fladze olimpijskiej.
W wydarzeniu tym wzięła udział nasza uczennica z klasy 2B LP - Wiktoria Miąso, która jako jedna z kilkunastu lekkoatletów uzyskała potrzebną kwalifikację dającą przepustkę do udziału w tych jakże prestiżowych zawodach.
Przypominamy, że nasza skoczki ni wzwyż reprezentowała w tym roku Polskę na Mistrzostwach Europy U18 w Gyór gdzie zajęła wysokie 6 miejsce, zdobyła tytuł Mistrzyni Polski U18 podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Chorzowie oraz była 5 na Mistrzostwach Polski Seniorów w Lublinie. Dla Wiktorii obecny sezon jest najlepszym w jej dotychczasowej karierze, a rekord życiowy wynosi już aż 180cm!
III Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Buenos Aires 2018 rozpoczną się 6, a zakończą 18 października. Wiktorii życzymy niezapomnianych wrażeń z pobytu w Argentynie oraz udanego startu w biało - czerwonych barwach!



ZAMIEŃ GŁODNE DZIECIŃSTWO NA GODNE DZIECIŃSTWO


W dniach 21-22 września 2018r. w hipermarkecie TESCO w Rzeszowie odbyła się kolejna charytatywna zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji PCK "Godne dzieciństwo". Młodzież naszej szkoły wraz z opiekunem szkolnego koła PCK p. Katarzyną Tittinger, podobnie jak w poprzednich latach, wzięła udział w tej szczytnej akcji. Uczniowie poświęcając swój wolny czas w sobotnie popołudnie udowodnili, że mają wielkie serce dla potrzebujących, a ich zaangażowanie w bezinteresowną pomoc jest postawą godną naśladowania.





PREMIERA TELEDYSKU
22 września 2018 r. godzina 15:00


W dniu 22 września zostanie opublikowany w serwisie YouTube, przygotowany i zrealizowany przez ucznia klasy IV B Michała Roga, pod kierunkiem p. Pawła Olearki, teledysk pt. "Water" z muzyką p. Zenobiusza Kajdy.
Materiał filmowy był przygotowywany i realizowany przez wiele miesięcy, w ramach zajęć z podstaw fotografii i filmu.





Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


W dniu rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie klas pierwszych Liceum Plastycznego złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Odbyło się również otwarcie wystawy twórczości Jakuba Atamana i Mirosława Rusinka.







Wystawa - Jakub Ataman, Mirosław Rusinek - malarstwo
Impresjonistyczne materie i realizm abstrakcji


Szczęśliwi ci, którzy widzą piękno w miejscach zwykłych, tam gdzie inni niczego nie widzą! Wszystko jest piękne, wystarczy tylko umieć dobrze spojrzeć. Camille Pisarro

W świecie sztuki poszukiwania nowych środków wyrazu na stałe wpisane są w ścieżkę rozwoju współczesnego malarstwa. Ciągle zaskakują nie tylko swoją oryginalnością, ale także szacunkiem dla historii, podkreślając gigantyczną spuściznę wielkich mistrzów. Echo ich głosu odczuwamy także w twórczości Mirosława Rusinka i Jakuba Atamana - wyrażanej bogatą treścią, przemyślaną kompozycją czy tradycyjną techniką olejną. Nie bez powodu we wstępie zabrzmiały słowa Camilla Pisarro - francuskiego impresjonisty, malarskiego mentora Mirosława Rusinka. Twórczość rzeszowskiego artysty ukazuje piękno codzienności - widoczne w kolorystyczno - ekspresyjnych pejzażach, inspirowanych różnymi zakątkami świata. Nawiązanie do echa francuskich impresji, wyrasta jednocześnie z fascynacji malarstwem materii. Eteryczne, przesycone symboliką kobiece akty, o silnie nakreślonych liniach konturowych, wpisują się w mięsistą strukturę dekoracyjnych form lub w nastrojowe tła barwnych landszaftów, uwidaczniając fascynację klimtowską secesją. Malarska liryka ujęta strukturalnym reliefem - to ślad pierwszych kroków artysty ścieżką snycerstwa. Wszystko spowite kalejdoskopową feerią barw rodem z tradycji polskiego koloryzmu. Malarstwo Mirosława Rusinka to zwieńczenie przebytej drogi formalnych rozważań, treściowych analiz, przeplatających się z sensualnym odbiorem rzeczywistości. Jednoczesna fascynacją historycznymi dokonaniami w sztuce, zrodziły niepowtarzalny styl, który artysta wciąż wzbogaca, modyfikuje, pozostawiając jego rozpoznawalny rdzeń - delikatnie przestylizowaną postać, nabrzmiałe kolorem pejzaże, impastowe struktury płócien. Impresjonistyczne materie, budują skojarzenia kolorowego pejzażu wspomnień, który każdy w obrazach twórcy może odwołać do własnych sentymentalnych podróży.

Spoglądając w płótna Jakuba Atamana doznajemy nieodpartego wrażenia pozornie niepasujących do siebie elementów. Z jednej strony plątanina agresywnych linearno- płaszczyznowych struktur, z drugiej- pojawiające się wyraźne, realistyczne migawki - zdjęcia, fragmenty tkanin, przedmioty. Realizm abstrakcji. Jest to kolejny etap w twórczości artysty. W bogatym dorobku obserwujemy fascynację malarstwem materii, graniczącym z konwencją arte - povera wykorzystywaniem zarówno organicznych struktur jak i śmieciowych odpadów, by za moment przeżyć krótki romans z wręcz duda-graczowskim, satyrycznym realizmem rodem z głębokiego PRL-u. W efekcie powstała wyjątkowa dychotomia abstrakcyjnej sztuki ujętej w karby realistycznego malarstwa, w którym kolażowe elementy zostały zastąpione hiperrealistycznie oddanymi formami. Pozornie niedbale rozrzucone struktury są przemyślanymi kompozycjami, w których swobodne, ekspresyjne ruchy pędzla towarzyszą drobiazgowo ujętym detalom. Ale malarstwo Jakuba Atamana to nie tylko skrupulatnie realizowany scenariusz. Artysta świadomie rozbudza zmysły i wyobraźnię, a obraz pozbawiony sugestywnego tytułu, broni się własną formą. Jakub Ataman i Mirosław Rusinek w swoim dorobku prezentują dwa różne bieguny artystycznych inspiracji. Patrząc w ich obrazy płyniemy z szerokim strumieniem fascynacji w bogatym nurcie kierunków malarstwa, zmierzając w zupełnie nowe obszary stylowe. Artyści zmuszają wyobraźnię do wkroczenia w zmysłową opowieść, której początek widzimy na płótnie.

Obaj osiągnęli to, co pięknie wyraził inny wielki twórca Wassily Kandinsky: … skieruj słuch do muzyki, otwórz oczy na malarstwo i ... przestań myśleć! Po prostu zadaj sobie pytanie, czy twoja praca pozwoliła ci "przejść się" do nieznanego dotąd świata. Jeśli odpowiedź brzmi "tak", czego więcej chcesz?

Sebastian Łańcucki




Rok szkolny 2017/2018


© 2009  Copyright by ZSP